Історія Маньківки

В історичних джерелах Маньківка вперше згадується на початку серпня 1622 року.

17 століття

У 1609 р. так званий «Буцький ґрунт» — ділянка в околицях сучасної Маньківки та на правому березі річки Гірський Тікич, після поділу спадщини магната Юрія Струса, успадкували його дочка Гелена та вдова. Малгожата. Року Маньківка була не маленьким поселенням і нараховувала 649 дворів, нею вже володіла кам’янецька староста Ельжбета Калиновська, тобто тут проживало близько трьох тисяч осіб. На той час це було середнє містечко.

У 1638 р. чернігівський воєвода Мартин Калиновський, син Є. Калиновської, здає в оренду гданському купцеві за 119 тис. злотих Маньковську, Уманську, Буцьку та інші будинки з правом широкого виробництва поташу.

З 1648 року Маньківка — сотенне містечко Маньківської сотні Уманського полку. У 1648-1654 рр. селяни та козаки у складі 251 особи під проводом сотника Г. Бовдира брали активну участь у народно-визвольній війні українського народу.

У 1654 році через Маньківку проїжджав Антіохійський патріарх Макарій у супроводі сина, який залишив спогади про подорож цими місцями. , палац Калиновського, а за містом — Троїцький монастир. Своїм багатством і красою мандрівників вразив Маньківський замок, оточений ровами, валами, мурами, укріпленими вежами та гарматами.

Богдан Хмельницький у своїх листах від 16 травня 1654 р. і 22 березня 1655 р. до російського царя Олексія Михайловича згадує Маньківку та бажання населення продовжувати визвольну боротьбу разом з російським народом.

18 століття

У 1715 році на місці попередньої православної церкви закладено нову на честь Архистратига Михаїла.

1726 Маньківка стала власністю польського магната С.-Вл. Потоцького. Близько 1740 року в місті освятили ще одну церкву — Преображення Господнього.

1 лютого 1766 р.: запис Ф. С. Потоцького Маньківського фільварку:

До фундації приєднується також названий фільварок Монастирок біля Маньківки в моїх дачних володіннях, що належать до Уманської волості, а також з підданими і корчами, ставками, лісами згідно спеціальної карти, складеної і з його ласки п. Ромером. , обмежений на тій карті знаками, і спеціальний опис тих сіл, повністю описаний комісаром з усіма їхніми володіннями.

Після поразки народних повстань XVIII ст., зокрема великого народно-визвольного антифеодального повстання 1768 р., в якому брало участь населення Маньківки, феодально-кріпосницький і національно-релігійний гніт ще більше посилився.

За інвентарем 1768 року в Маньківці було 191 господарство, а в 1783 році вже було 284 житла.

1797 р. Маньківка стала містечком Уманського повіту Київської губернії.

19 століття

У 1830 році в Маньківці проживало 2600 православних і 14 католиків.

У 1832 р. за участь А. Потоцького в польському визвольному повстанні 1830-1831 рр. царський уряд конфіскував його маєтки. Селяни стали державними. Кілька років у віданні містечка знаходилася Київська казенна палата, потім Військове міністерство. З 1838 року в Маньківці було створено військове поселення. кінний взвод і волосне правління. Селян перетворювали на військових поселенців. Вони несли військову повинність, обробляли землю, забезпечували себе і військо продовольством. Тут було зведено 14 казарм і 12 підсобних приміщень.

У 1840 році у військовому містечку було створено школу кантоністів, де навчалися діти переселенців. учні разом з батьками були одягнені в спеціальний одяг, силуетний до муштри. школа готувала унтер-офіцерів для військового поселення: кантоністами вважалися всі хлопчики від 7 до 18 років, яким після закінчення навчання давали 20 років служити. Проте військові поселення не виправдали сподівань уряду і в 1858 році їх було ліквідовано, селяни отримали новий залежний стан — державний селян. Маньківка стала центром першого округу поселення державних селян.

27 вересня 1860 року в Маньківці відкрилася трирічна школа. Гроші на утримання вчителя і школи вносили самі селяни залежно від кількості землі в кожного з них.

20 століття

У 1900 році в Маньківці було 937 дворів з населенням 4156 осіб. їх основним заняттям було землеробство. Селянам належало 5280 десятин землі, церкві — 72. Безземельними були 42 двори, 35 мали наділи понад 10 десятин кожен. Більшість ферм мали один акр і взагалі не мали тяглової сили. 15 вересня 1910 року почала працювати 4-класна школа, в якій працювало 2 вчителі і навчалося 38 учнів.

На початку ХХ століття в Маньківці працювали олійниці, 2 млини, 10 вітряків, 2 кузні. Після 1907 року в селі відкрито дільничну лікарню на 10 ліжок, яка обслуговувала 29 сіл. . У звіті Уманської повітової земської адміністрації за 1913 рік зафіксовано, що Маньківська дільнична лікарня знаходиться в орендованому, старому, зовсім непридатному приміщенні, де немає навіть примітивних лікарняних приладів, а колодязь знаходиться далеко у дворі.

інші Заклади категорії “Історія Маньківки”

Цифровий паспорт